SZUKAJ

Public Relations and Communications Specialist

14-10-2015

Page Personnel

Warszawa

Dla naszego Klienta, globalnej firmy z kategorii akcesorii biurowych, lidera w swoim sektorze, poszukujemy osoby na stanowisko Specjalisty ds. Marketingu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za przygotowywanie oraz realizację działań marketingowych mających na celu zwiększenie sprzedaży produktów firmy. Wybrany kandydat będzie zaangażowany w projekty komunikacji marketingowej skierowanej do klienta biznesowego.

Bullet points

4 years experience in the public relations department
Responsibility for the flow of information inside and outside.
O naszym kliencie
Our Client, a company with the financial industry, we are looking for an experienced employee to the position of Public Relations and Communications Specialist. The ideal candidate is a person with experience in developing, managing and implementing PR campaigns to enhance the public image of the company.

Opis stanowiska

Plan and direct PR and marketing communication programs designed to create and maintain a favourable public image for Client,
Copy-edit, proofread, and revise communications,
Event and PR activity budgeting,
Promote company's products and services through public relations initiatives,
Identify, develop and execute communications strategy for key media contacts and customer references,
Research media coverage and industry trends and prepare briefing materials,
Coordinate scheduling and logistics, conferences, trade shows and press interviews,
Manage information,

Profil kandydata

4 years of relevant experience,
Excellent writing skills in Polish and English,
Good knowledge of Russian and English language skills,
Creativity, proactiveness and ability to communicate clearly,
Stress-resistance and efficiency under tight schedules,
Great time and task management skills to ensure that all works are completed on time,
Motivation and genuine interest in tasks assigned,
Outgoing, self-confident and solution-oriented personality with good judgement,
Project management skills.

Oferujemy

The customer provides employment under a contract of employment on a full-time job.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie swojego CV oraz listu motywacyjnego za pomocą przycisku Aplikuj Teraz.

W zgłoszeniu prosimy o dopisanie klauzuli:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)."

Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.